O PROJEKCIE

Poezja to początek.

19 wierszy z 19 krajów. Szósta edycja międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście” pokazuje, na jak wiele sposobów możemy rozumieć początek.

Ostatnie dwa lata przyzwyczaiły nas do oczekiwania na zakończenie — zakończenie pandemii, zakończenie kryzysu gospodarczego, a obecnie — na zakończenie rosyjskiej napaści na Ukrainę. Często powtarzamy zdanie: ,,Gdy to się skończy…”, znajdując ukojenie w myśli o odrodzeniu, nowym starcie, lepszym jutrze. Słowem, w myśli o Początku. Nastroje te znajdują odzwierciedlenie także w poezji.

Wiersze prezentowane w tegorocznej edycji pokazują, na jak wiele sposobów można rozumieć początek i jak różne emocje może on budzić. Rewersem początku jest przecież koniec, upadek czy strata. Inicjację można rozumieć jako pozbycie się złudzeń czy mrzonek. Tegoroczne wiersze pokazują także różnorodność stylów i podejść do samej poezji – od wierszy ekstatycznych, wyrastających z wielkiego zdziwienia światem, przez wiersze „dokumentalne”, rysujące pewien portret ludzi czy lokalnych społeczności, po wiersze-wyznania skupione na rozpoznawaniu emocji. – mówi Natalia Malek, polska poetka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021, kuratorka tegorocznej edycji akcji „Wiersze w mieście”.

W tym roku w ramach „Wierszy w mieście” będzie można przeczytać i usłyszeć poezję autorek i autorów z Austrii, Czech, Estonii, Flandrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. 

W Elektrze – Czytelni Słów i Dźwięków w piątek 22 kwietnia odbędzie się także spotkanie na żywo: dyskusja z udziałem polskich poetów, Miłosza Biedrzyckiego oraz Agnieszki Wolny-Hamkało, poświęcona m.in. kwestiom miejskości w poezji. Moderacja: Natalia Malek.

Organizator:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa:

Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Czeskie Centrum, Instytut Goethego, Ambasada Estonii w Polsce, Instytut Cervantesa, Ambasada Belgii-Delegacja Flandrii, British Council, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Włoski Instytut Kultury, Ambasada Litwy w Polsce, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut Camoesa, Ambasada Szwecji w Polsce, Słowacki Instytut Kultury, Instytut im. Yunus Emre.

Współorganizator:

Miasto Stołeczne Warszawa

Partner honorowy:

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Wsparcie:
Fundacja Dziedzictwo im. Chone Shmeruka.

Patroni medialni:

RDC
Kultura na co dzień
Booklips
4free.waw.pl
Magazyn Wizje

NATALIA MALEK (1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Opublikowała cztery książki poetyckie: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014), Kord (2017) i Karapaks (2020). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Mieszka w Warszawie.

OLA WASILEWSKA (1989) – wideoklipperka, słowoskładaczka, pracownica poezji. Tworzy wideowiersze we współpracy z poet_k_ami i muzy_cz_kami. Jej klipy wyróżniano na festiwalach animacji (Animafest Zagrzeb, O!PLA 2021), wyświetlano w programach TV (Xięgarnia), wystawiano w galeriach (Arsenał w Białymstoku). Do VI edycji „Wierszy w mieście” przygotowala 19 klipów poetyckich.